Kontenery mieszkalne – co to takiego?
Kontenery mieszkalne łączą w sobie funkcjonalność i komfort kontenerów socjalnych i kontenerów sanitarnych – zapewniają oprócz przyjemnej przestrzeni mieszkalnej podstawowe wyposażenie sanitarne: ubikację z łazienką oraz optymalny, w pełni funkcjonalny aneks kuchenny z lodówką i kuchnią elektryczną, na której można przyrządzać posiłki.
Moduł mieszkalny samodzielnie jest w stanie zapewnić niezbędne warunki bytowe przez 24h 7 dni w tygodniu przez cały rok. Te walory powodują, że jest niezastąpiony dla zapewnienia zakwaterowania w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych lub w ekstremalnych okolicznościach, kiedy w nagłych sytuacjach należy zapewnić dach nad głową ludziom w potrzebie. Kontener mieszkalny może być również użytkowany jako izolatorium.
Kontenery mieszkalne – dla kogo?
Kontenery mieszkalne służące najczęściej pracownikom budowlanym przy pracach budowlanych jako zaplecze: biurowe lub socjalne, mogą być wykorzystywane w innych celach. Można z nich wykonywać samodzielne, tymczasowe lub stałe budynki będące biurami firm, obiektami handlowymi, obiektami użyteczności publicznej, ale także służące pojedynczym osobom a nawet całym rodzinom jako zastępcze a niekiedy nawet stałe domy lub mieszkania socjalne.
Kontener mieszkalny – dom modułowy
Pojedynczy moduł kontenera mieszkalnego może stanowić w pełni samowystarczalne lokum dla jednej lub dwóch osób. Kontener mieszkalny zawiera pełnowartościową łazienkę zawierającą ubikację, prysznic i umywalkę. Kontener mieszkalny wyposażony jest także w instalację elektryczną – oświetlenie i gniazdka, a ogrzewanie pomieszczenia umożliwia zainstalowany pod oknem konwekcyjny kaloryfer elektryczny. W części mieszkalnej kontenera zaimplementowany jest mały aneks kuchenny z wielofunkcyjnym urządzeniem kuchennym – to zintegrowana lodówka, zlew z kranem i odpływem oraz kuchnia elektryczna. Urządzenie to w pełni zaspokaja potrzeby mieszkających osób w zakresie przechowywania produktów żywnościowych oraz przygotowywania prostych posiłków.
Oczywiście, przestrzeń jednego kontenera mieszkalnego – niespełna 13m2 całkowitej powierzchni i 7 m2 powierzchni użytkowej, to stosunkowo mało jak na dom z kontenerów. Kontenery można ze sobą jednak łączyć powiększając w ten sposób dostępną przestrzeń. Dostawiając do jednego kontenera mieszkalnego zmodyfikowany kontener biurowy i usuwając jednocześnie środkową ścianę pomiędzy kontenerami, można uzyskać układ pomieszczeń przypominający zwyczajny dom. Wejście do domu odbywa się poprzez wiatrołap, w którym można ustawić szafkę na buty i wieszaki na ubrania. Za kolejnymi drzwiami znajduje się aneks kuchenny wraz z jadalnią/salonem. Tuż obok jest wydzielone zamknięte pomieszczenie mogące służyć jako oddzielana sypialnia. Wejście do łazienki znajduje się w przedsionku domu.
Domek całoroczny – kontener mieszkalny
W takim kontenerze mieszkalnym można swobodnie mieszkać nawet przez cały rok. Ściany, dach i podłoga, mimo że wykonane z blachy na zewnątrz, są ocieplone w środku wełną mineralną a dach kontenera jest skonstruowany w taki sposób, że woda opadowa spływa specjalnie ukształtowanym górnym elementem ramy kontenera do rur spustowych ukrytych w słupach narożnych. W środku ściany kontenera mieszkalnego wykonane są z estetycznie wyglądającej płyty wiórowej, białej lub w kolorach drewnopochodnych, na podłodze ułożona jest wytrzymała i odporna na ścieranie wykładzina PCV. Całość pomieszczenia sprawia bardzo schludne i estetyczne wrażenie.
Kontener mieszkalny jako pokój hotelowy
Kontener mieszkalny to niemalże samodzielny pokój hotelowy lub po prostu dom z kontenerów. Oprócz przestrzeni mieszkalnej do dowolnego zagospodarowania o powierzchni 7m2 wydzielono w nim węzeł sanitarny z ubikacją, umywalką i kabiną prysznicową.
W części mieszkalnej kontenera znajduje się wielofunkcyjne zintegrowane urządzenie kuchenne: kran, zlew, kuchnia elektryczna i lodówka. Ciepła woda użytkowa jest produkowana w elektrycznym pojemnościowym 80l podgrzewaczu wody. Wewnątrz kontenera mieszkalnego można zastosować inne wyposażenie (panele ścienne i listwy wykończeniowe w innej kolorystyce lub inną wykładzinę podłogową), upodabniając jego wnętrze do typowego domu mieszkalnego. W naszej galerii można zobaczyć przykładowe wnętrze takiego domu z kontenerów.
Kontenery mieszkalne jako lokum zastępcze
Idąc dalej i dostawiając do budynku kolejny kontener, którego powierzchnia użytkowa – 13 m2 w całości przeznaczona jest na pokój/sypialnię, uzyskujemy niemalże pełnowartościowy dom z korytarzem, przestronnym salonem, aneksem kuchennym, łazienką z ubikacją i wygodną oddzielną sypialnią. Powierzchnia zabudowy takiego budynku to niespełna 40m2. Oczywiście, zgodnie z ideą budownictwa modułowego, można do istniejącego budynku dostawiać kolejne kontenery mieszkalne, zwiększając tym samym powierzchnię użytkową domu.
Wyżej wymienione rozwiązania świetnie sprawdzają się jako tymczasowe, ale również stale użytkowane lokum dla ludzi w rejonach np. dotkniętych klęskami żywiołowymi. Nieoceniona jest wówczas jedna z najważniejszych zalet domu z kontenerów – po przywiezieniu kontenerów na miejsce przeznaczenia wyszkolona ekipa montażowa jest w stanie bez większych problemów przygotować taki dom do zamieszkania w kilka, kilkanaście godzin. Kontenery mieszkalne znajdują także szerokie zastosowanie jako mieszkania socjalne lub lokale zastępcze w jednostkach samorządowych, które czasami muszą zapewnić mieszkającym na ich terenie rodzinom szybkie tymczasowe lub niekiedy stałe lokum zastępcze.
Kontenery mieszkalne to także podstawowy „startowy” element mieszkań socjalnych, można go wykorzystywać samodzielnie lub dołączać od niego kolejne, inne moduły zwiększając w ten sposób dostępną powierzchnię użytkową. Kontenery mieszkalne są wręcz niezastąpione podczas klęsk żywiołowych, kiedy to trzeba szybko zapewnić poszkodowanym osobom lub całym rodzinom dach nad głową.
Poczuj się bezpiecznie i komfortowo w mieszkaniu z kontenerów
Mieszkanie to azyl, miejsce wypoczynku i noclegu. Dlatego też każdy chciałby czuć się w nim komfortowo i całkowicie bezpiecznie. Zapewniamy, że kontenery mieszkalne gwarantują bezpieczeństwo na poziomie budynków stawianych w innych technologiach. Twarda, gruba stal oraz rygle lub zamki antywłamaniowe skutecznie powstrzymują potencjalnych włamywaczy. Ponadto, najwyższej jakości materiały w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowlanych i ogromnym doświadczeniem gwarantują wytrzymałość konstrukcji. Budowanym przez nas mieszkaniom z kontenerów niestraszne są nawet najbardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
Rosnąca popularność kontenerów mieszkalnych
Ze względu na posiadane zalety tj.: krótki czas realizacji/budowy, niski koszt, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, kontenery mieszkalne to popularne rozwiązanie w przypadku potrzeby organizacji lokum tymczasowego. Obiekty tego typu bardzo często są wykorzystywane jako stałe obiekty z kontenerów jak: hotele pracownicze z kontenerów, budynki biurowe z kontenerów czy zaplecza dla kierownictwa i pracowników na budowach. Ze względu na brak wysokich kosztów realizacji oraz krótki czas realizacji coraz częściej samorządy decydują się wykorzystywać kontenery mieszkalne jako obiekty socjalne dla zapewnienie zakwaterowania osobom bezdomnym czy poszkodowanym przez los.
Produkcja kontenerów mieszkalnych
Produkowane i oferowane przez nas kontenery mieszkalne są w pełni funkcjonalne. Zapewniamy dostęp do wszelkich niezbędnych mediów. Energia elektryczna dociera do gniazdek rozstawionych wedle uznania, jak również bezpośrednio do instalacji świetlnej. Obecnie oświetlenie elektryczne jest normą w kontenerach magazynowych, natomiast w obiektach mieszkalnych mają Państwo aż kilka możliwych rozwiązań kwestii rozjaśnienia wnętrza.
Aneks kuchenny oraz część sanitarna zaopatrzone są w dopływ bieżącej wody. Aby umożliwić korzystanie z kontenera mieszkalnego przez cały rok, poza wykonaniem izolacji cieplnej, montujemy również instalację grzewczą. Kontenery stają się w ten sposób pełnoprawnymi obiektami mieszkalnymi.
Barak mieszkalny czy kontener mieszkalny?
Niestety, kontenery mieszkalne ciągle w świadomości wielu osób funkcjonują jako tzw. baraki, tymczasowe budynki – czasami jeszcze drewniane, siermiężne, zimne, mało estetyczne zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Współczesny kontener mieszkalny nie ma w zasadzie już nic wspólnego z takimi właśnie barakami. Konstrukcja takiego kontenera jest nowoczesna i trwała oraz zawiera funkcjonalne i bezpieczne instalacje. Wyposażenie kontenerów mieszkalnych w połączeniu z estetycznym wnętrzem tworzą warunki diametralnie lepsze od tych, w jakich czasami muszą funkcjonować rodziny zmuszone do korzystania z pomocy socjalnej. Także w przypadku klęsk żywiołowych, kiedy ludzie zostają bez dachu nad głową i minimalnych nawet warunków sanitarnych, warunki oferowane przez kontenery mieszkalne są co najmniej komfortowe.
Kontenery mieszkalne, wykorzystywane jako budynki tymczasowe, są przez nas dystrybuowane. Sprzedaż kontenerów prowadzimy w siedzibie naszej firmy, gdzie dział handlowy, we współpracy z działem konstrukcyjnym, przygotowuje indywidualne projekty i oferty dostosowane do potrzeb klienta.
Nasze usługi są dostępne w wielu miastach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Oleśnicy.
Szczegółowa specyfikacja techniczna kontenera mieszkalnego
Poniżej przedstawiamy szczegółową specyfikację techniczną kontenera mieszkalnego, uwzględniającą wszystkie istotne aspekty jego konstrukcji oraz wyposażenia:
- Wymiary pojedynczego modułu-kontenera: L=6058 mm, S=2438 mm, Hw=2500 mm, Hz=2900 mm
- Konstrukcja kontenera mieszkalnego: spawana rama podłogi, stropodachu oraz słupy usytuowane w narożach modułu, elementy konstrukcji pokryte są powłokami antykorozyjnymi w kolorystyce RAL 5010 (niebieski) lub innym wskazanym przez klienta, odprowadzenie wody deszczowej wewnątrz słupów narożnych rurami PCV.
- Podłoga: ocynkowana blacha trapezowa, wełna mineralna o grubości 100 mm, płyta OSB grubości 22 mm, wykładzina PCV.
- Stropodach: blacha ocynkowana, płyta wiórowa gr. 12 mm, wełna mineralna o grubości 100 mm, blacha lakierowana RAL 9010 (system kaset).
- Ściany zewnętrzne o warstwach: blacha lakierowana RAL 9010 (biały) lub w innym dostępnym u producenta blach, styropian gr. 100 mm, lub pianka PU o grubości 12cm, blacha lakierowana RAL 9010.
- Ściany wewnętrzne działowe o warstwach: blacha lakierowana RAL 9010, styropian gr. 75 mm, blacha lakierowana RAL 9010. Okna PCV: 1465 x 1135 mm (S+RU), wyposażone w roletę zewnętrzną,565 x 535 mm (U) w pomieszczeniu sanitarnym – zgodnie z rysunkiem.
- Drzwi w kontenerach mieszkalnych: zewnętrzne (wejściowe) jednoskrzydłowe, stalowe o wymiarach 900×2000 mm; wewnętrzne: jednoskrzydłowe, płycinowe – zgodnie z rysunkiem.
- Instalacja elektryczna: instalacja oświetleniowa oraz instalacja gniazd wtykowych.
- Instalacja grzewcza: grzejnik elektryczny 2 kW, grzejnik elektryczny bryzgoszczelny (pom. sanitarne) – zgodnie z rysunkiem.
- Instalacja wentylacyjna: wentylator elektryczny w pomieszczeniu sanitarnym – zgodnie z rysunkiem.
- Instalacja wodno-kanalizacyjna: instalacja wodna wykonana z rur PP.
- Instalacja kanalizacyjna: wykonana z rur PCV
- Wyposażenie sanitariatu: muszla toaletowa, umywalka, natrysk, elektryczny podgrzewacz wody, lustro z półką, uchwyt na papier toaletowy
- Wyposażenie kuchni w kontenerach mieszkalnych: aneks kuchenny zawierający zlewozmywak jednokomorowy, elektryczną kuchenkę 2-palnikową, lodówkę – zgodnie z rysunkiem.
W celu pełniejszego zobrazowania możliwych realizacji mieszkań z kontenerów wato zajrzeć także do następujących działów w naszym serwisie:
1. podstawowym elementem domu z kontenerów jest kontener mieszkalny
2. drugi dostawiony do niego kontener to kontener biurowy z wiatrołapem
3. w kontenerach można instalować różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe
4. w naszej Galerii można też zobaczyć sanitariaty instalowane w kontenerach sanitarnych oraz jakich materiałów można użyć do wykończenia wewnątrz domu z kontenerów
5. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie Państwo w dziale Poradnik (FAQ).
FAQ – kontenery mieszkalne
1. Ile kosztuje kontener mieszkalny?
Koszt kontenera mieszkalnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, wyposażenie oraz udogodnienia. Podstawowy kontener mieszkalny bez dodatkowych instalacji można kupić za kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chcemy, aby budynek został wyposażony w łazienkę, aneks kuchenny oraz instalacje grzewcze i elektryczne, cena wzrasta do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ważnym elementem wpływającym na koszt jest również izolacja termiczna oraz wykończenie wnętrza. Na ostateczną kwotę składa się również transport, a także montaż. Aby dokładnie określić, ile kosztuje kontener mieszkalny, warto skontaktować się z dostawcą, który uwzględni wszystkie indywidualne potrzeby i wymagania.
2. Jak ocieplić kontener mieszkalny?
Zastanawiasz się, jak ocieplić kontener mieszkalny, by móc z niego korzystać niezależnie od pogody? Otóż, ściany, dach i podłoga wykonane z blachy powinny być ocieplone wełną mineralną, która skutecznie chroni przed zimnem oraz upałem. Dach kontenera musi być tak skonstruowany, aby woda opadowa spływała przez specjalnie ukształtowany górny element ramy do rur spustowych ukrytych w narożnych słupach. Wnętrze ścian można wykończyć estetycznymi płytami wiórowymi, a na podłodze ułożyć wytrzymałą wykładzinę PCV, dzięki czemu kontener mieszkalny stanie się przytulny. Dodatkowo warto uszczelnić drzwi i okna oraz zainstalować systemy grzewcze. Taki kompleksowy sposób ocieplenia sprawi, że kontenery mieszkalne będą komfortowe, a przy tym energooszczędne.
3. Ile waży kontener mieszkalny?
Waga kontenera mieszkalnego zależy od wielu czynników związanych z jego konstrukcją i wyposażeniem. Kontenery mieszkalne mogą mieć różne masy w zależności od użytych materiałów, takich jak stal, aluminium czy inne kompozyty. Na ostateczną wagę wpływa również izolacja termiczna wykonana z wełny mineralnej lub styropianu, a także wykończenie wnętrza, takie jak płyty wiórowe na ścianach oraz wykładziny podłogowe. Kolejne kilogramy to instalacje w tym elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjna czy grzewcze. Aby określić, ile waży kontener mieszkalny, musisz wziąć pod uwagę również elementy wyposażenia takie jak urządzenia oraz meble. Nikt z mieszkańców nie będzie mógł się tam czuć komfortowo, jeśli zabraknie np. toalety.
4. Jak zrobić kontener mieszkalny?
Budując kontenery mieszkalne, należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego kontenera, stanowiącego podstawę konstrukcji. Następnie przeprowadza się prace adaptacyjne, obejmujące wycięcie otworów na okna, drzwi oraz zamontowanie wzmocnień konstrukcyjnych. Kolejnym etapem jest izolacja termiczna ścian, sufitu i podłogi, aby zapewnić komfort termiczny. Kontener mieszkalny wymaga również instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Wewnątrz montuje się ściany działowe, łazienkę, aneks kuchenny oraz inne niezbędne pomieszczenia. Wykończenie wnętrza obejmuje montaż podłóg, malowanie ścian oraz instalację mebli. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kontener mieszkalny, warto pamiętać o staranności i precyzji na każdym etapie prac.
5. Jak urządzić kontener mieszkalny?
Wiele osób zastanawia się, jak urządzić kontener mieszkalny, by uzyskać przytulne lokum. Wszelkie prace najlepiej zacząć od stworzenia planu zagospodarowania pomieszczeń. Ze względu na ograniczoną powierzchnię, ważne, by optymalnie rozmieścić meble i urządzenia. Kontenery mieszkalne powinny być wyposażone w elementy wielofunkcyjne, takie jak rozkładane sofy, łóżka z wbudowanymi schowkami oraz składane stoły. Warto również zastosować jasne kolory ścian, które optycznie powiększą wnętrze. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia poprawiającego komfort użytkowania. Kontener mieszkalny warto również wyposażyć w nowoczesne systemy grzewcze oraz klimatyzację.
Kontenery mieszkalne – obszary, które obsługujemy
Jesteśmy wiodącym dostawcą kontenerów mieszkalnych, oferując kompleksowe rozwiązania dla różnorodnych obszarów i potrzeb naszych klientów. Poniżej przedstawiamy obszary, w których oferujemy kompleksowe rozwiązania związane z kontenerami mieszkalnymi:
Kontener mieszkalny Wrocław
Kontener mieszkalny Poznań
Kontenery mieszkalne Grodzisk mazowiecki
Kontenery mieszkalne Zachodniopomorskie
Kontenery mieszkalne Brzeg
Kontenery mieszkalne Kalisz
Kontenery mieszkalne Lubuskie
Kontenery mieszkalne Bolesławiec
Kontenery mieszkalne Gdańsk
Kontenery mieszkalne Pomorskie
Kontenery mieszkalne Śląsk
Kontenery mieszkalne Kraków
Kontenery mieszkalne Warszawa
Kontenery mieszkalne Oleśnica
Kontenery mieszkalne Szczecin
Kontenery mieszkalne Lublin
Kontenery mieszkalne Legnica
I wiele więcej!