Co to jest kontener techniczny?
Kontener techniczny to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, wyprodukowana zgodnie z przeznaczeniem, zamontowanym wyposażeniem i szeregiem zabezpieczeń w jego wnętrzu, zaopatrzony w specjalistyczne urządzenia wraz z armaturą i przyrządami technicznymi. Kontener techniczny posiada specjalną ramę oraz poszycie umożliwiające wielokrotne przenoszenie i wieloletnie użytkowanie. Jego budowa ułatwia bezpieczny przewóz i montaż. Jest projektowany pod konkretne warunki techniczne, technologiczne i wyposażenie wskazane przez zamawiającego.
Montaż kontenerów technicznych
Montaż specjalistycznej aparatury i urządzeń wewnątrz kontenera technicznego zazwyczaj odbywa się u Klienta, ale istnieje możliwość zabudowy urządzeń w kontenerze w naszym zakładzie produkcyjnym, gdzie nasza kadra może na bieżąco wykonywać modyfikacje w kontenerze. Dotyczy to przede wszystkim nowych, niestandardowych i skomplikowanych modułów, w których zachodzi potrzeba zastosowania indywidualnych rozwiązań.
W przypadku kontenerów technicznych produkowanych seryjnie, po zakończeniu procesu produkcji i pozytywnym odbiorze technicznym są one przygotowywane do załadunku i transportu. W miejscu docelowym kontenera, zgodnie z jego przeznaczeniem zostaje przeprowadzona instalacja wyposażenia technicznego, następnie kompletny i ponownie zabezpieczony obiekt zostaje oddany do użytku.
Kontener techniczny z kontenera morskiego
Jednym ze sposobów wykonania kontenera technicznego jest przerobienie, modyfikacja i adaptacja kontenera morskiego, poprzez dostosowanie konstrukcji kontenera i jego poszycia do danego urządzenia, zmianę jego wnętrza, a nawet zewnętrznych wymiarów.
Przed rozpoczęciem prac przygotowywany jest szczegółowy projekt i dokumentacja kontenera.
W kontenerach technicznych wykonywane są specjalne otwory techniczne, w ścianach montowane są szerokie jedno lub dwuskrzydłowe drzwi, specjalna podniesiona podłoga, czy kanały techniczne pod instalacje. Prace prowadzone są z myślą o udogodnieniu oraz montażu infrastruktury wewnątrz kontenera technicznego oraz późniejszych przeglądach i serwisie, a wszystko dla ułatwienia montażu urządzeń, późniejszego ich przeglądu czy serwisu.- to się chyba powtarza
W oknach montowane są zabezpieczające kraty i dodatkowe zamknięcia a nawet wygłuszenia ścian i podłogi kontenera.
Kontener morski po adaptacji na kontener techniczny, może być ponownie certyfikowany (CSC), jeżeli jego przeznaczenie ma być zgodne z danymi wymogami i przepisami.
Kontenery techniczne – zastosowanie
Kontenery techniczne znajdują zastosowanie jako pomieszczenia na różnego rodzaju maszyny i urządzenia, jak serwerownie czy sterownie maszyn i urządzeń pracujących w sąsiedztwie np. hali produkcyjnej.
Zobacz przykładowe możliwości zastosowania kontenerów technicznych.
Produkcja kontenerów technicznych – rodzaje
- Kontenery techniczne do zabudowy urządzeń elektrycznych i AKPiA
- Kontenery do zabudowy rozdzielni elektrycznej
- Kontenery do ustawienia stacji sprężonego powietrza
- Kontenery do zabudowy urządzeń teleinformatycznych
- Kontenery techniczne do zabudowy agregatu prądotwórczego
- Kontenerowe agregaty prądotwórcze
- Kontenery do agregatów prądotwórczych
- Kontenery służące jako mobilne bazy sprężania
- Kotłownie kontenerowe
- Suszarnie w kontenerach
- Kontenery do infrastruktury nawigacyjnej ang. Shelter – Container
- Kontenery do anten i sprzętu nawigacji lotniczej
- Kontenery serwerownie
- Kontenery dla energetyki
- Kontenery energetyczne
- Kontenery dla rolnictwa
- Kontenery dla instalacji urządzeń teletechnicznych
- Kontenery dla urządzeń radionadawczych
- Kontenery dla sieci telefonii komórkowych GSM
- Kontenery dla sterowania ruchem kolejowym
- Kontenery do aparatury w oczyszczalniach ścieków
- Kontenery systemów łączności telekomunikacyjnej wzdłuż autostrad i linii kolejowych
- Kontenery dla infrastruktury
- Kontenery chłodnicze i mroźnie
- Kontenery chłodnie
- Kontenery chłodnicze
- Specjalistyczne kontenery wojskowe
- Kontenery technologiczne
- Kontenery techniczne – myjnie
- Kontenery techniczne do przewozu materiałów sypkich
Gdzie montowane są kontenery techniczne?
Kontenery techniczne mogą być zamontowane w każdych warunkach, jeżeli tylko podłoże spełnia określone wcześniej wymagania. Zabezpieczenia antykorozyjne kontenera pozwalają na umiejscowienie go na zewnątrz jak i wewnątrz np. hali produkcyjnej. Montowanie kontenerów powinno odbywać się jak najbliżej wszelkiej infrastruktury, żeby jego użyteczność była jak najlepsza.
Z czego zbudowany jest kontener techniczny?
Jest to konstrukcja stalowa, wykonana z profili prostokątnych i kwadratowych, odlewanych narożników morskich, kształtowników różnego rodzaju i blach. Wnętrze kontenera może być zabudowane i wyposażone we wszelakiego rodzaju podkonstrukcje, szafy techniczne i innego rodzaju elementy. Ściany kontenera, podłoga i strop kontenera mogą być ocieplone płytą warstwową lub wełną mineralną.
Podłogi w kontenerach technicznych wykonujemy w kilku wersjach np. jako wanna olejowa dla transformatorów lub urządzeń hydraulicznych, podłoga podnoszona antystatyczna z możliwością przeprowadzania tras kablowych pod podłogą w kontenerach elektrycznych, teleinformatycznych i sterowniach. Podłogi posiadają konstrukcję do bardzo dużych obciążeń przystosowanych do montażu urządzeń zgodnie z wytycznymi Klienta. Kontenery techniczne mogą być wyposażone w klimatyzację i agregat prądotwórczy. Dodatkowo można dokładać specjalne urządzenia chłodnicze zabudowane na zewnątrz kontenera, do chłodzenia specjalistycznych urządzeń i maszyn zabudowanych wewnątrz. Konstrukcja kontenera jest szczelna i odporna nie tylko na opady atmosferyczne ale również na piach i pył, a wszelkiego rodzaju przewody są przepuszczane przez specjalistyczne dławiki.
O dodatkowym wyposażeniu kontenerów można przeczytać w zakładce wyposażenie kontenerów.
Kontenery techniczne, ceny projektów, produkcja
Cena kontenera technicznego zależy od kilku istotnych czynników. Jednym z nich są prace projektowe i przygotowanie niezbędnej dokumentacji, jak: rysunek kontenera technicznego, projekt kontenera technicznego, obliczenia statyczne kontenera technicznego, dokumentacja warsztatowa kontenera technicznego.
Na cenę kontenera technicznego będzie miała wpływ kolejność wszystkich procesów i etapów produkcji, oraz wymagane materiały i użyte komponenty, jak również gabaryty konstrukcji.