Właśnie otrzymaliśmy informację o wybraniu spółki Weldon na generalnego wykonawcę kolejnego, piątego już osiedla kontenerowego dla miasta Berlin. Każde osiedle to funkcjonalny kompleks budynków, zaprojektowany z myślą o uchodźcach ubiegających się o stały pobyt na terenie Niemiec.
Przetarg
Proces pozyskania zlecenia na realizację tak dużej inwestycji, wymagał podjęcia wielu działań i szczegółowego zaplanowania wszystkich prac, a następnie przedłożenia dokumentacji aplikacyjnej. Wyłonienie wykonawców miało miejsce w kwietniu ubiegłego roku.
Przetarg w imieniu Landu Berlin i Państwowego Urzędu Zdrowia i Opieki Społecznej „LaGeSo” nadzorowała spółka BIM Berliner GmbH, odpowiedzialna za nadzór nad nieruchomościami. Do przetargu zostały dopuszczone 52 firmy, z których wyłoniono 6 generalnych wykonawców osiedli. Procedura uwzględniała obligatoryjne spełnienie przez zainteresowanych szeregu formalnych kryteriów, które kolejno szczegółowo weryfikowała komisja reprezentująca Inwestora.
Jeden z warunków wymagał np. udokumentowania wielkości produkcji, na poziomie co najmniej 2500 szt. kontenerów rocznie. W naszym przypadku wskazany poziom produkcji został przekroczony wiele lat wcześniej, a aktualnie utrzymuje się na stałym poziomie około 7000 szt. /rok.
Nowoczesne, funkcjonalne i na czas
Do chwili obecnej zrealizowaliśmy w systemie „pod klucz” 4 kompleksy mieszkalne na terenie Berlina. Realizacja pierwszego osiedla rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku i trwała 4 tygodnie. W tym czasie wszystkie obiekty zostały wyprodukowane, dostarczone na miejsce i zmontowane. Montaż przeprowadzono w rekordowo krótkim czasie 10-ciu dni. Każde osiedle obejmowało postawienie ośmiu budynków mieszkalnych, budynku biurowego, szkoły i pomieszczeń dla ochrony. We wszystkich budynkach wykonano stosowne instalacje:
elektryczną, wodną i kanalizacyjną oraz wszystkie niezbędne przyłącza. Całość składa się z 244 kontenerów o łącznej powierzchni 3700 m². Obiekty spełniły rygorystyczną ocenę Inwestora, co potwierdzają sprawnie przeprowadzone przez niemieckich inspektorów odbiory.
Budynki zapewniają wysokie walory użytkowe i estetyczne. Jak podkreśla Marcin Mala, Dyrektor Generalny osobiście nadzorujący wszystkie projekty na terenie Niemiec „Realizacja wszystkich etapów prac ściśle przebiegła z przyjętym harmonogramem i na czas oddaliśmy wysokiej jakości obiekt, który przez najbliższe lata będzie służył osobom potrzebującym”.
Przeznaczenie obiektów
Głównym celem wspomnianych inwestycji jest zapewnianie bezpiecznego i komfortowego pobytu osobom ubiegającym się o status uchodźcy na terenie Niemiec. Osiedle o funkcjonalnym charakterze, z przyjaznymi pomieszczeniami i salami do nauki, zapewni mieszkańcom łatwiejszą adaptację i skuteczniejszą naukę języka niemieckiego.